She was born in 1987 in Ankara. She had her B.A and M.F.A (Media&Design) degree from İ.D.Bilkent University, Faculty of Fine Arts, Architecture and Design, Department of Graphic Design. She spent her junior year (2008-2009) as an exchange student at The University of Michigan, School of Art and Design, Ann Arbor MI, USA. She moved to Istanbul in 2013. She worked as an art director at

Ntv tarih ve #tarih magazines. She attended a couple of group exhibitions in several places with her large scale pencil drawings.

 

She continues her art studies at her home/ studio in Teşvikiye. She also works as a freelance graphic designer and illustrator.

1987 yılında Ankara’da doğdu. Lisans eğitimine derece ile kabul edildiği İ.D.Bilkent Üniversitesi, Güzel Sanatlar Tasarım ve Mimarlık Fakültesi, Grafik Tasarım Bölümü’nde başladı. 2008-09 eğitim-öğretim yılını, değişim programı 

kapsamında Michigan Üniversitesi, Sanat ve Tasarım Okulu’nda geçirdi. Mezun olduktan hemen sonra aynı Üniversite'de Medya ve Tasarım alanında yüksek lisans eğitimini tamamladı. 2013 yılında İstanbul’a taşındı.

Ntv tarih ve #tarih dergilerinde görsel yönetmenlik yaptı. Karakalem tekniğiyle ürettiği işleriyle İstanbul'da karma sergilerde yer aldı.

Teşvikiye’deki atölyesinde sanat çalışmalarına devam etmekte, aynı zamanda serbest illüstratör ve grafik tasarımcı olarak çalışmaktadır.