top of page
artistphoto.png

Candan İşcan, who works with various techniques and materials, has been living and working in Istanbul since 2013. As a graduate in graphic design, the artist blends her knowledge in graphic design and printmaking with her artistic works.

In addition to monoprint, silkscreen, lithography and linocut printing techniques, she also creates works with graphite and oil paint.

Deviating from the traditional starting points of still life and portrait traditions in her works, the artist constructs surreal scenarios of everyday life and images from nature with nods to lowbrow, pop, and subculture through captivating visuals. Her pieces feature uncanny, unsettling, mischievous yet familiar, attractive, and inviting imagery.

In addition to her artistic endeavors, she works as a lecturer at Özyeğin University and as a freelance graphic designer. In 2021, she became the co-founder of TAHTOY, a brand producing design wooden toys. Engaged in various fields, the artist continues her career with a focus on art and design-oriented projects.

Bir çok farklı teknik ve malzeme ile sanat işleri üreten Candan İşcan, 2013 yılından beri İstanbul’da yaşamakta ve çalışmaktadır. Grafik tasarım mezunu olan sanatçı, grafik tasarım ve özgün baskı alanındaki bilgisini sanat işleriyle harmanlar. Monoprint, serigrafi, taş baskı, linol baskı teknikleri yanı sıra, kara kalem ve yağlı boya ile de işler üretmektedir.

Eserlerinde natürmort ve portre geleneklerini çıkış noktalarının aksine kullanan sanatçı, lowbrow, pop ve alt-kültüre göz kırpan görüntülerle, gündelik hayata ve doğaya ait görüntüleri gerçek dışı bir biçimde kurgular. İşlerinde tekinsiz, ürkütücü, muzip ama tanıdık, çekici ve davetkar imgelere yer verir. 

Sanat çalışmaları yanı sıra, öğretim görevlisi (Özyeğin Üniversitesi) ve freelance grafik tasarımcı olarak çalışmaktadır. 2021 yılında, tasarım ahşap oyuncaklar üreten TAHTOY markasının kurucu ortağı olmuştur. Farklı alanlarda aktif olan sanatçı, kariyerine sanat ve tasarım odaklı çalışmalarla devam etmektedir.

Solo Exhibitons:

2022 'SUPERFLUOUS', 1wall exhibition, Büyükdere35 Gallery, İstanbul.

2019 'Flowers of the Night', REM Artspace, İstanbul.

Group Exhibitions:

2017 Karşılaştırmalar / Comparisons, Kare Art Galeri, İstanbul.

2016 “ODA”(3 kişilik sergi), Marmara Pera Otel, İstanbul.

2015 “GOSS The Affordable Art Fair”, Kolektif House, İstanbul.

2015 “Mamut Art Project”, Küçükçiftlik Park, İstanbul.

2013 “Bir kentin belleği: Haydarpaşa”, Haydarpaşa Train Station İstanbul.

2012 FADA Gallery, “Eksik”, İ.D. Bilkent University, Ankara.

2012 FADA Gallery, “Sokak”, İ.D. Bilkent University, Ankara.

2011 SiyahBeyaz Gallery, “In Between/ Arada”, Ankara.

2009 Work Gallery, “The Five Senses”, Ann Arbor, Michigan, U.S.A.

2009 Pierpont Commons Gallery, “Colorful Dreams (solo)” University of Michigan, U.S.A.

bottom of page