She was born in 1987 in Ankara. She had her B.A and M.F.A (Media&Design) degree from İ.D.Bilkent University, Faculty of Fine Arts, Architecture and Design, Department of Graphic Design. She spent her junior year (2008-2009) as an exchange student at The University of Michigan, School of Art and Design, Ann Arbor MI, USA. She moved to Istanbul in 2013. She worked as an art director at Ntv tarih ve #tarih magazines. In 2015, she attended Mamut Art Project which was a milestone for her professional career as an artist. After that she attended several group exhibitions in different galeries with her large scale pencil drawings. In 2019, she did her first solo exhibition called “Flowers of the night”. 

 

Nowadays, she continues her art studies at her studio in Kızıltoprak. She also works as a freelance graphic designer and illustrator.

1987 yılında Ankara’da doğdu. Lisans eğitimine derece ile kabul edildiği İ.D.Bilkent Üniversitesi, Güzel Sanatlar Tasarım ve Mimarlık Fakültesi, Grafik Tasarım Bölümü’nde başladı. 2008-09 eğitim-öğretim yılını, değişim programı kapsamında Michigan Üniversitesi, Sanat ve Tasarım Okulu’nda geçirdi. Mezun olduktan hemen sonra aynı Üniversite'de Medya ve Tasarım alanında yüksek lisans eğitimini tamamladı. 2013 yılında İstanbul’a taşındı. Ntv tarih ve #tarih dergilerinde görsel yönetmenlik yaptı. 2015 yılında Mamut Art Project’e katılarak  profesyonel sanat kariyerine başlamış oldu. Daha sonra, karakalem tekniğiyle ürettiği işleriyle İstanbul'da bir çok karma sergi de yer aldı. 2019 yılında ‘Gecenin Çiçekleri’ isimli  ilk kişisel sergisini açtı. 

 

Şu anda, Kızıltoprak’taki atölyesinde sanat çalışmalarına devam etmekte, aynı zamanda serbest illüstratör ve grafik tasarımcı olarak çalışmaktadır.