top of page
artistphoto.png

She was born in 1987 in Ankara. She had her B.A (Graphic Design) and M.F.A (Media&Design) degree from İ.D.Bilkent University, Faculty of Fine Arts, Architecture and Design, Department of Graphic Design. She spent her junior year (2008-2009) as an exchange student at The University of Michigan, School of Art and Design, Ann Arbor MI, USA. She moved to Istanbul in 2013. She worked as an art director at Ntv tarih and #tarih magazines. In 2015, she attended Mamut Art Project which was a milestone for her professional career as an artist. After that she attended several group exhibitions in different galleries with her large scale pencil drawings. In 2019, she did her first solo exhibition called “Flowers of the night”. 

 

Nowadays, she continues her art studies at her studio in Kızıltoprak. She teaches at İstanbul Kültür University. She also works as a freelance graphic designer and illustrator.

1987 yılında Ankara’da doğdu. Lisans eğitimine derece ile kabul edildiği İ.D.Bilkent Üniversitesi, Güzel Sanatlar Tasarım ve Mimarlık Fakültesi, Grafik Tasarım Bölümü’nde başladı. 2008-09 eğitim-öğretim yılını, değişim programı kapsamında Michigan Üniversitesi, Sanat ve Tasarım Okulu’nda geçirdi. Mezun olduktan hemen sonra aynı Üniversite'de Medya ve Tasarım alanında yüksek lisans eğitimini tamamladı. 2013 yılında İstanbul’a taşındı. Ntv tarih ve #tarih dergilerinde görsel yönetmenlik yaptı. 2015 yılında Mamut Art Project’e katılarak  profesyonel sanat kariyerine başlamış oldu. Daha sonra, kara kalem tekniğiyle ürettiği işleriyle İstanbul'da bir çok karma sergi de yer aldı. 2019 yılında ‘Gecenin Çiçekleri’ isimli ilk kişisel sergisini açtı. 

 

Şu anda, Kızıltoprak’taki atölyesinde sanat çalışmalarına devam etmektedir. İstanbul Kültür Üniversitesi'nde Öğretim Görevlisi olarak çalışmaktadır. Aynı zamanda freelance illüstratör ve grafik tasarımcı olarak çalışmaktadır.

Solo Exhibitons:

2022 'SUPERFLUOUS', 1wall exhibition, Büyükdere35 Gallery, İstanbul.

2019 'Flowers of the Night', REM Artspace, İstanbul.

Group Exhibitions:

2017 Karşılaştırmalar / Comparisons, Kare Art Galeri, İstanbul.

2016 “ODA”(3 kişilik sergi), Marmara Pera Otel, İstanbul.

2015 “GOSS The Affordable Art Fair”, Kolektif House, İstanbul.

2015 “Mamut Art Project”, Küçükçiftlik Park, İstanbul.

2013 “Bir kentin belleği: Haydarpaşa”, Haydarpaşa Train Station İstanbul.

2012 FADA Gallery, “Eksik”, İ.D. Bilkent University, Ankara.

2012 FADA Gallery, “Sokak”, İ.D. Bilkent University, Ankara.

2011 SiyahBeyaz Gallery, “In Between/ Arada”, Ankara.

2009 Work Gallery, “The Five Senses”, Ann Arbor, Michigan, U.S.A.

2009 Pierpont Commons Gallery, “Colorful Dreams (solo)” University of Michigan, U.S.A.

bottom of page